Adolofo Pérez Esquivel

Adolfo Pérez Esquivel se narodil v roce 1931 v Buenos Aires v Argentině. Navzdory chudobě své rodiny chodil do školy a stal se známým umělcem. Jeho rozsáhlé nástěnné malby a umělecká díla si můžete prohlédnout v parcích napříč Latinskou Amerikou a Evropou. Jeho víra v lidstvo a víra v Boha se odráží v jeho obrazech, kresbách a sochách. Působil také jako profesor architektury.

V roce 1976 převzala moc nad Argentinou vojenská diktatura a uskutečnila politiku represí, mučení a vraždy nazvanou "špinavá válka". Provedli brutální zásah proti demokratickým právům, která se zaměřila na umělce, učitele, novináře, aktivisty a intelektuály. Vláda tyto lidi cenzurovala nebo fyzicky "odstranila". Vojenský režim zavraždil asi 30 000 lidí.

Adolfo byl znepokojen porušováním lidských práv ve své zemi, zejména zacházením s místními vůdci, kteří usilovali o mír a demokracii. V roce 1974 ukončil výuku a stal se generálním tajemníkem nově vytvořené mírové a soudní služby (Servicio Paz y Justicia - SERPAJ) - skupiny, která koordinovala nenásilná hnutí v regionu.

V roce 1977 ho vojenská diktatura 14 měsíců věznila a mučila. V roce 1978 byl Amnesty International označen za politického vězně roku, což vedlo k zaslání tisíců dopisů s žádostí o jeho propuštění argentinské vládě, a jeho následnému propuštění.

V roce 1980 získal Adolfo Pérez Esquivel Nobelovu cenu míru za statečnou obranu lidských práv. V roce 1983 byla vojenská vláda svržena a příslušníci diktatury byli postaveni před soud. Dnes pokračuje ve své práci se SERPAJ, včetně kampaně požadující zrušení dluhu zemí na globálním jihu. Vytvořil také "Mírové vesnice", které poskytují vzdělání a ubytování dětem bez domova a osiřelým dětem v Argentině. Od roku 1996 je členem PeaceJam.