Jeho Svatost Dalajláma
Získal Nobelovu cenu v roce 1989 za nenásilné řešení tibetského konfliktu, za celosvětovou roli reprezentanta míru a ochranu životního prostředí.
Jako Lhamo Thondub se narodil roku 1935 do zemědělské rodiny v malé tibetské vesničce Tagccher. Když mu byly tři roky, mniši a zástupci tibetské vlády navštívili Tagccher s cílem najít novou inkarnaci předchozího dalajlámy. Sny a vize je dovedly k Lhamovi, který úspěšně prošel zkouškami a zahájil studium s ostatními mnichy.
Roku 1950 nově vzniklý čínský komunistický režim rozhodl, že Tibet by měl být součástí Číny, a zahájil invazi. Tehdy patnáctiletý dalajláma byl proto jmenován politickým a spirituálním vůdcem Tibetu. Brzy byl ve strachu o svůj život nucen opustit Tibet a přejít Himaláje do Indie. Od roku 1960 žije v indické Dharamsale, sídle tibetské exilové vlády.
„Když cítíte mír v mysli, snáze se vypořádáte s problémy. Skutečná změna totiž nepřijde jako výsledek modlitby, ale přijde, pokud použijete svou inteligenci a rozhodnete se jednat.“
Dalajláma se obrátil na OSN a přispěl ke třem rezolucím, které Valné shromáždění přijalo v letech 1959, 1961 a 1965. Zřídil také vzdělávací, kulturní a náboženské instituce pro zachování tibetské identity a dědictví. Často veřejně vyučuje po celém světě. Je výrazným zastáncem porozumění a úcty mezi různými náboženstvími a kulturami a důsledně vyzývá k odpovědnosti za životní prostředí, lásce, soucitu a laskavosti.
Dalajláma je členem PeaceJam od roku 1996.