Kailash Satyarthi
Získal Nobelovu cenu míru v roce 2014 za vedení celosvětového hnutí k ukončení dětského otroctví a vykořisťujících praktik dětské práce.
Kailash Satyarthi se narodil 11. ledna 1954 v indickém městě Vidisha. Jako dítě si všiml, že některé děti nechodily do školy jako on a místo toho pracovaly v drsných podmínkách, aby vydělávaly peníze. Znepokojený těmito nerovnostmi požádal své spolužáky, aby darovali učebnice a peníze znevýhodněným, aby měli také možnost studovat.
„Největší výzvou nebo největší krizí, která klepe na dveře lidstva, je strach a nesnášenlivost.“
Kailash vystudoval elektrotechniku a začal pracovat jako inženýr. Stále ho však trápila nespravedlnost dětí, které byly nuceny pracovat jako dělníci. V roce 1980 opustil svou práci a založil časopis nazvaný „The Struggle Shall Continue“, aby vytvořil povědomí o problému dětské práce. Poté, co se dozvěděl o místních továrnách, kde byly děti násilně drženy a donuceny pracovat dlouhé hodiny v brutálních podmínkách, pomohl provést razie na záchranu dětí a jejich rodičů, kteří byli drženi jako dělníci. Byla to nebezpečná práce a on byl často zbit a v ohrožení života.
Kailash si uvědomil, že jeho práce nekončí záchranou dětí. Těmto dětem bylo potřeba pomoci se zapojit do normálního život. Vytvořil tak organizaci Bachpan Bachao Andolan (Hnutí za záchranu dětství), která se věnuje vymýcení obchodování s lidmi a nucené dětské práce. Bachpan Bachao Andolan byla první organizací svého druhu v Indii, která informovala veřejnost o dětské práci, zachraňovala děti z továren a poskytovala jim vzdělání a základní dovednosti. Úspěch organizace vedl v roce 1989 k vytvoření jihoasijské koalice proti dětské práci, která osvobodila tisíce dětských dělníků pracujících v různých průmyslových odvětvích.
V roce 1998 vedl Kailash Globální pochod proti dětské práci, aby motivoval jednotlivce a organizace na celém světě k účasti na boji proti dětské práci. To motivovalo vznik spolků jako např. GoodWeave, dobrovolné iniciativy označování výrobků, která má zajistit, aby koberečky nebyly vyráběny dětmi. V roce 2014 získal Kailash Nobelovu cenu míru za ochranu práv více než 85 000 dětí ze 144 zemí.
Od roku 2017 je členem Nadace PeaceJam.