Sir Joseph Rotblat
Získal Nobelovu cenu míru roku 1995 za snahu o minimalizaci vlivu nukleárních zbraní na mezinárodní politiku a za nukleární odzbrojení.
„Viděl jsem, že věda může být v souladu s lidstvem.“
Téhož roku Německo zaútočilo na Polsko a začala druhá světová válka. Ve vědecké komunitě rostly obavy, že Hitlerova vláda vyvine atomovou bombu. Rotblat odešel do Spojených států, aby pracoval na projektu Manhattan, který se zabýval vývojem první atomové bomby. Byl jediným vědcem, který opustil Manhattanský projekt z morálních důvodů, což udělal, když bylo jasné, že Němci atomovou bombu nevyvíjejí. Byl zděšen, když byly na dvě města v Japonsku svrženy atomové bomby a brzy poté změnil zaměření svého výzkumu na lékařskou fyziku.
V roce 1950 se díky využitím svých znalostí o radiaci k výzkumu rakoviny stal profesorem fyziky na Nemocniční lékařské fakultě sv. Bartoloměje. V roce 1955 podepsali Bertrand Russell, Rotblat a další přední vědci, jako je Albert Einstein, manifest upozorňující na svět na nebezpečí jaderných zbraní. Russellův-Einsteinův manifest, jak se jmenoval, vedl k založení Pugwashských konferencí o vědě a světových záležitostech na podporu jaderného odzbrojení. V roce 1995, při padesátém výročí pádu atomových bomb na Nagasaki a Hirošimu, získal profesor Rotblat Nobelovu cenu míru. V roce 1998 byl královnou Alžbětou II. pasován na rytíře.